Paralaksa tła

Od Siedmiu Królestw do Braavos

Plaża, na której tańczył Grek Zorba
Kwiecień 26, 2018
 Dwa kontynenty w jeden dzień, czyli od Siedmiu Królestw do Braavos

Chorwacja – kraina tysiąca Plitwickich jezior, krystalicznego Adriatyku i wspaniałych zabytków. Niektórzy wracają do niej wielokrotnie, poznając region po regionie. Jeśli jesteś miłośnikiem Dalmacji, a do tego uwielbiasz "Grę o tron", proponujemy Ci odmienny szlak zwiedzania. Przekonaj się, że Chorwacja króluje nie tylko w turystycznych przewodnikach, ale i na mapie serialowego Westeros.


kraina plaż, pałaców i „Gry o Tron"...

 Dubrownik – stolica Siedmiu Królestw

W drugim sezonie Gry o Tron stolicę Siedmiu Królestw osadzono w Dubrowniku. To on był tłem dramatycznych walk i losów rodu Lannisterów. Czerwona Twierdza wraz z Żelaznym Tronem wznosiła się na wzgórzu Aegona, tak jak Fort Lovrijenac góruje na 37 metrowej skale półwyspu Lovrijenac, strzegąc Dubrownika. Surowe mury i wnętrza fortu od drugiego sezonu Gry o Tron były siedzibą królów Siedmiu Królestw. Za Dom Nieśmiertelnych posłużyła natomiast Wieża Minčeta..

Zabytkowe Stare Miasto stało się powiernikiem niejednej z tajemnic spotkań Wróbli, a jego ulice świadkiem dramatycznych wydarzeń. Pamiętacie jak w scenie wstydu naga Cersei Lannister mierzy się z oczekującym ją tłumem? Swój marsz rozpoczęła ze schodów do Wielkiego Septu Baelora - w rzeczywistości słynnych barokowych schodów w Dubrowniku, a dalej kroczyła ulicą Stradun.

Klik po więcej
 Ogrody Królewskiej Przystani

Ogrody Królewskiej Przystani skrywają się w małej wiosce Trseno, ok 20 km pod Dubrownikiem. Kiedy byłam tu po raz pierwszy w 2008 roku, uderzał kontrast: piękno niegdyś (wciąż?) jednego z najpiękniejszych ogrodów botanicznych Europy zderzone ze zniszczeniami, jakie pozostawiła po sobie wojna. Wówczas jakby opuszczone, zarastające roślinnością, która pazernie wykradała się ze swoich ram, kilka lat później stały się scenerią równie burzliwej, przeplatanej latami świetności i upadku, historii Królewskiej Przystani. To tu, przechadzając się niespiesznym krokiem kwiecistymi alejami, bohaterowie "Gry o tron" prowadzili dyplomatyczne negocjacje i tajne rozmowy - Margeary i Sansa, Varys i Tyrion, Cersey i Olenna..Odnajdź na mapie!


 Od bezdroży Westeros do Bravos

Bajkowy Park Narodowy Krka, którego serce stanowią wodospady Skradinski Buk, stał się scenerią dla wielu plenerów 5. sezonu "Gry o tron". Przepastne tereny Siedmiu Królestw (Westeros) od Wolnego Miasta Braavos (Essos), w którym skryła się Arya Stark, dzieliło wąskie morze. W rzeczywistości jest to kilkanaście kilometrów. Na potrzeby serialu Braavos uczyniono z Szybenika. To w nim znajdziecie zarówno Dom Czerni i Bieli oraz Świątynię Boga o Wielu Twarzach czy Żelazny Bank. Ten ostatni scenarzyści ulokowali w Katedrze św. Jakuba - jednej z najpiękniejszych świątyń Dalmacji. Wejdź i znajdź to miejsce na mapie!

 Ston, czyli spacer murami Królewskiej Przystani

Najdłuższy mur obronny w Europie, którego historia sięga XIV wieku, a długość liczy obecnie około 6 km, usiany licznymi wieżami i bastionami. Mur wbity w zbocza stromych wzgórz strzeże półwyspu Pelješac - strzeże też Królewskiej Przystani (sezon 2). Trudno sobie wyobrazić lepszą scenerię serialu - w końcu Gra o tron murem stoi! Spacer murami Królewskiej Przystani zajmie Wam ok. 30 minut.

Kliknij i zobacz więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *