Paralaksa tła

Plaża, na której tańczył Grek Zorba

Hiszpania oczami Woody’ego Allena
Kwiecień 26, 2018
Od Siedmiu Królestw do Braavos
Lipiec 19, 2018
 

Jeśli będziesz na Krecie, koniecznie wykąp się w morzu przy piaszczystej plaży w Stavros na półwyspie Akrotiri.

T o tu kręcono słynna scenę tańca w wykonaniu Anthony'ego Quinna w oskarowym filmie według powieści Nikosa Kazandzakisa. Autor otarł się o Nagrodę Nobla, której w rezultacie nie otrzymał. Nadal uważany jest jednak za najwybitniejszego greckiego pisarza XX wieku.

„Ja też śmieję się, wiedząc, że Ty się śmiejesz – i w ten sposób śmiech nigdy nie znika ze świata.”

 

Grek Zorba to zresztą niejedyny słynny film nakręcony na podstawie jego książki, być może bardziej znanym jest "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Kazandzakis nie otrzymał literackiego Nobla, ale film "Grek Zorba" otrzymał Oscara. Statuetka do dziś stoi w pobliskiej tawernie "Christiana". Walter Lassaly - autor zdjęć do filmu podarował ją bowiem właścicielowi lokalu. Kiedy byłam tam po raz pierwszy w 2004 roku - każdy mógł zrobić sobie z Oscarem zdjęcie pod wiszącą na ścianie fotografią Anthony'ego Quinna i właściciela knajpy. Głowa statuetki była wówczas tak wytarta, że zmieniła kolor ze złotego na srebrny.

Gdy odwiedziłam Stavros w 2016 restauracja zupełnie zmieniła swój wygląd, wokół wyrosły inne duże lokale, a na środku plaży - wielki plac zabaw, słowem zrobiło się mniej urokliwie. Mimo to plaża w Stavros pozostaje jedną z piękniejszych - mała zatoka sprawia, że nawet w wietrzne dni nie ma tu fal. Warto poczekać aż do zmroku kiedy na niebie widać gwiazdy a za pobliską tajemniczą górę chowają się samoloty odlatujące z pobliskiego lotniska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *