Paralaksa tła

Witaj na szlaku grozy Stephena Kinga

Daj się porwać magii
Marzec 10, 2014
plecak przed podróżą
Plot on Spot
Marzec 12, 2014
 

J ak sam Stephen King przyznaje, miejsca, w których pisał, miały ogromny wpływ na fabułę jego powieści. Zadanie pytania "Co by było, gdyby..." w odpowiednim czasie i miejscu było początkiem wielu pełnych grozy historii.

Jakie miejsca były pierwowzorem miasteczka Derry?

Gdzie znajduje się cmętarz zwieżąt?

Dlaczego w tak wielu książkach przewija się Castle Rock?

Czy dom Kinga w Main jest rzeczywiście nawiedzony?

Zobacz miejsca, które zainspirowały Stephena Kinga!

„Idź więc, są światy inne niż ten.”

 

Pomysł na "Cmętarz Zwieżąt" zrodził się pod wpływem miejsca, w którym mistrz horroru tymczasowo mieszkał. W 1978 roku wynajął dom przy ruchliwej drodze w Orrington w stanie Main, w niedalekiej odległości od którego było prawdziwe zwierzęce cmentarzysko... Mieszające w okolicy dzieci grzebały tam zwierzęta, które były ofiarami pędzących pobliską drogą samochodów. Naomi, córka Kinga, pochowała tam swojego też kota Smucky’ego, a syn Kinga, Owen ledwo uniknął wypadku na tej samej ruchliwej drodze. Wtedy pisarzowi zaczął kiełkować w głowie pomysł na kolejną powieść.

Więcej o książce, ekranizacji i samym miejscu znajdziecie tutaj

 

Jest wśród Was ktoś, kto w dziecństwie nie bał się klaunów? Historia opisana w "To" rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Derry, które przewija się w wielu innych książkach Kinga. Znajdziemy tu wiele odniesień do początku drogi pisarza, nawiązań do przeżyć z Hermon - „dziurze w dupie świata”, jak sam King nazywał to miejsce.

Więcej o miejscach związanych z "To" i przerażającym Pennywise znajdziecie tutaj

 

Nawiedzony pokój numer 217 był inspiracją do napisania "Lśnienia". Po sukcesie "Carry" na srebrnym ekranie, King przeniósł się wraz z rodziną w opustoszałe góry w stanie Kolorado. Na samym początku wyjazdu, zatrzymując się w hotelu Stanley w Estes Park, będąc tam jedynymi gośćmi, usłyszeli legendę o pokoju 217, w którym straszyło. Pisarz pewnego dnia wybrał się samotnie, by poznać okolicę i wylądował w barze. Gdy wrócił późną porą do hotelowego pokoju i zasnął, przyśnił mu się koszmar z własnym synem w roli głównej, który uciekał korytarzami hotelu. To dało podwaliny do powstania powieści.

Czujecie niedosyt? Więcej arcyciekawych informacji o "Lśnieniu" znajdziecie tutaj

 

Historia na kolejną powieść, "Desperację", zrodziła się podczas samotnej motocyklowej wyprawy Kinga w 1991 roku. Jadąc przez bezkresne drogi stanu Nevada, trafił do miasteczka Ruth, w którym nie było żadnych oznak życia, miejsce sprawiało wrażenie opuszczonego. Pierwsza myśl, jaka zrodziła się w głowie pisarza – ktoś tu wszystkich zabił… Szkielet powieści o szeryfie i turystach uwięzionych w zapomnianym przez Boga miasteczku był gotowy. A co do prawdziwego Ruth - mieszkancy miasteczka mają się dobrze i jest ich wg Wikipedii aż ...440.

Więcej interesujących miejsc związanych z twórczością Stephena Kinga czeka na Was na Plot on Spot.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *